Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A water tank in a village is normally filled in 8 hours but takes 2 hours longer to fill because of a leak in its bottom. If the tank is full, in how many hrs will the leak empty it ? 

A) 34 hrs B) 36 hrs
C) 38 hrs D) 40 hrs
 
Answer & Explanation Answer: D) 40 hrs

Explanation:

The time taken by the leak to empty the tank = 18 - 110 = 5 - 440 = 140

Therefore, the leak empties the tank in 40 hours.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Pipes and Cistern
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

10 9114
Q:

3131×31-27 =?

A) 961 x 861 B) 961 x 961
C) 961 x 2 D) 29791
 
Answer & Explanation Answer: B) 961 x 961

Explanation:

We know that am×an=am+n 

3131-27 = 314 = 961 x 961.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: CAT
Job Role: Bank PO

11 9114
Q:

The probabilities that A and B will tell the truth are 2 / 3 and 4 / 5 respectively . What is the probability that they agree with each other ?

A) 3/5 B) 1/3
C) 2/5 D) 3/4
 
Answer & Explanation Answer: A) 3/5

Explanation:

Let A be the event of A will tell truth. B be the event of B tell truth

 

 P(A)=23,P(Ac)=1-P(A)=13

 

 

 

P(B)=45,P(Bc)=1-P(B)=15 

 

When both agree then they say true or they say false together, that is 

 

 AB or AcBc

 

 

 

Also these events will be mutually exclusive :

 

 P(AB)+P(AcBc)=P(A)P(B)P(C)=23*45+13*15=35

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

6 9112
Q:

Rs. 69 were divided among 115 family members so that each lady gets 50 paise less than each gentleman, and each gentleman received twice the paise as each lady received. Find the number of  gentlemen in the family?

A) 23 B) 92
C) 48 D) 52
 
Answer & Explanation Answer: A) 23

Explanation:

Total number of female members = 115

Let the number of males = x

Number of females = y

=> x + y = 115  ......(1)

According to the given data,

x + y(0.50) = 69 ......(2)

From (1) & (2), we get

0.5y = 46

=> y = 46 x 2 = 92

=> x = 115 - 92 = 23

 

Hence, required number of gentlemen in the family = x = 23.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

8 9099
Q:

A laborer is engaged for 30 days on the condition that he receives Rs.25 for each day he works and is fined Rs.7.50 for each day is absent. He gets Rs.425 in all. For how many days was he absent ?

A) 10 days B) 14 days
C) 11 days D) 9 days
 
Answer & Explanation Answer: A) 10 days

Explanation:

For 30 days he receives

30 x 25 = 750
               

Actually he gets 425

Therefore, Fine is 750 - 425 =  325

 

=> No of days absent = 325/(25+7.50)= 10

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

5 9073
Q:

Represent the 0.000256 in vulgar fraction.

 

A) 4/15625 B) 2/15625
C) 16/15625 D) 8/15625
 
Answer & Explanation Answer: A) 4/15625

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Decimal Fractions
Exam Prep: Bank Exams

4 9071
Q:

If 25% of three-seventh of 26% of a number is 145.5, what is the number?

A) 4987 B) 5784
C) 5223 D) 4741
 
Answer & Explanation Answer: C) 5223

Explanation:

Given, 

 

25% of three-seventh of 26% of a number is 145.5

 

Let the required number be 'N'

 

i.e, 25100x37x26100xN = 145.5

 

N = 145.5x7x1000075x26

 

=> N = 5223.07

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

9 9070
Q:

Find the number of ways in which 21 balls can be distributed among 3 persons such that each person does not receive less than 5 balls.

A) 28 B) 14
C) 21 D) 7
 
Answer & Explanation Answer: A) 28

Explanation:

Let x, y, z be the number of balls received by the three persons, then

  

x5, y5, z5 and x+y+z=21

 

Let u0, v0, w0 then

 

 x + y + z =21

 

 u + 5 + v + 5 + w + 5 = 21

 

 u + v + w = 6 

 

Total number of solutions = C3-16+3-1=C28=28

Report Error

View Answer Report Error Discuss

18 9067