Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A man covers a journey from Meerut to Delhi by a car at an average speed of 40 km/hr. He returns back by scooter with an average speed 24 km/hr. Find his average speed during the whole journey?

Answer

Average speed =  km/hr


                      =   km/hr

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Average

26 7030
Q:

About 4 out of 5 students are left handed. If there are totally 40 students in an class. How many would be left handed ?

A) 40 B) 45
C) 32 D) 30
 
Answer & Explanation Answer: C) 32

Explanation:

Probability of left handed = 4/5
total student = 40
total left handed = 40 x(4/5)
= 32

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank PO

12 7021
Q:

The ratio of K’s and M’s ages is 4: 5. If the difference between the present age of M and the age of K, 5 years hence is 3 years, then what is the difference and total of present ages of K and M?

A) 8, 72 yrs B) 16, 65 yrs
C) 12, 84 yrs D) 10, 60 yrs
 
Answer & Explanation Answer: A) 8, 72 yrs

Explanation:

Let the present ages be K,M

Given K/M = 4/5

5K - 4M = 0 ......(1)

Also given that,

M - (K + 5) = 3

M - K = 8 .........(2)


Then, by solving (1) & (2)

M = 40 yrs and K = 32 yrs

Hence, Total of ages = 40 + 32 = 72 yrs

Difference of ages = 40 - 32 = 8 yrs.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

3 7019
Q:

A chartered bank offers a five-year Escalator Guaranteed Investment Certificate.In successive years it pays annual interest rates of 4%, 4.5%, 5%, 5.5%, and 6%, respectively, compounded at the end of each year. The bank also offers regular five-year GICs paying a fixed rate of 5% compounded annually. Calculate and compare the maturity values of $1000 invested in each type of GIC. (Note that 5% is the average of the five successive one-year rates paid on the Escalator GIC.)

A) 1276.28 B) 1234
C) 1278 D) 1256
 
Answer & Explanation Answer: A) 1276.28

Explanation:

FV = $1000(1.04)(1.045)(1.05)(1.055)(1.06) = $1276.14

 the maturity value of the regular GIC is

 

 FV = $ 1000 x 1.055=  $1276.28

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

4 7010
Q:

Den Bosch and Eastbourne are two famous cities 300 km apart. Maradona starts from Den Bosch at 8:24 am . An hour later pele starts from Den Bosch. After travelling for 1 hour , Pele reaches Nottingham that Maradona had passed 40 minutes earlier. Nottingham falls on the way from Den Bosch to Eastbourne. If pele and Maradona just reaches  Eastbourne at the same time, what are thespeeds of the Maradona and Pele Respectively? 

A) 100 km/h , 125 km/h B) 60 km/h , 80 km/h
C) 60 km/h , 75 km/h D) 75 km/h , 100 km/h
 
Answer & Explanation Answer: D) 75 km/h , 100 km/h

Explanation:

Let Pele x km in 1 hour. so Maradona takes (2h-40min)=1 h 20 min to cover x km. Let speed of Maradona and Pele be M and P respectively than 

                            x =M x (4/3)  and x= P x 1

  => M/P = 3/4 

 Again      300M=300P=1

3003k-3004k=1 

 => k= 25

  M= 3k = 75 km/h   and   P= 4k = 100 km/h 

( Through options it is very easy to solve)

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance

9 6995
Q:

One year ago the ratio between Mohan and Ashok's age was 4:3 after one yerar the rato of their ages will be 5:4 . what is the sunm of their present ages in years.

Answer

Let their ages one year  ago be 4x and 3x years


  


   


 Sum of their present ages =(4x +1+3x+1) = 16 years.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Problems on Ages

6 6994
Q:

A sum of Rs. 8,000 is deposited for 3 years at 5% per annum compound interest (compounded annually). The difference of interest for 3 years and 2 years will be

 

A) Rs. 387 B) Rs. 441
C) Rs. 469 D) Rs. 503
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 441

Explanation:

Given principal amount = Rs. 8000

Time = 3yrs

Rate = 5%

C.I for 3 yrs = 8000 x 105100 x 105100 x 105100 - 8000= Rs. 1261

 

Now, C.I for 2 yrs = 8000 x 105100 x 105100= Rs. 820 

 

Hence, the required difference in C.I is 1261 - 820 = Rs. 441

Report Error

View Answer Report Error Discuss

14 6988
Q:

The circumference of a circular base of Cylinder is 44 cm and its hight is 15 cm. Then the volume of the cylinder is?

A) 2759 cub. cm B) 2247 cub. cm
C) 2614 cub. cm D) 2311 cub. cm
 
Answer & Explanation Answer: D) 2311 cub. cm

Explanation:

Given Circumference of a circular base of a cylinder = 44 cm

We know that Circumference of a circle = 2πr = 44r = 22π

Now given the height of a cylinder h = 15 cm

Volume of a cylinder V = πr2h = π22π215 = 22 x 22 x 153.14 = 2311 cm3.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Volume and Surface Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

23 6984