Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

Akhil after travelling 50 km meets Raju who suggests him to go slower. He then proceeds at ¾ of his former speed and arrives at his destination 35 minutes late. Had the meeting occurred 24 km further Akhil would have reached its destination 25 minutes late. What is the initial speed of Akhil?

 

A) 48 kmph B) 36 kmph
C) 24 kmph D) 20 kmph
 
Answer & Explanation Answer: A) 48 kmph

Explanation:

Let the initial speed of Akhil be '4p' kmph

Then speed after decrease in speed = '3p' kmph

We know that, 

Change in speed == Change in time

According to the given data,

243p - 244p = 35 - 2560=> p = 12

 

Hence, the initial speed of Akhil = 4p = 4 x 12 = 48 kmph.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

14 5922
Q:

Three different containers contain 1365 litres, 1560 litres and 1755 litres of mixtures of milk and water respectively. What biggest measure that can measure all the different quantities exactly ?

A) 37 lit B) 97 lit
C) 129 lit D) 195 lit
 
Answer & Explanation Answer: D) 195 lit

Explanation:

From the given data,

containers contain mixtures of milk and water as 1365 lit, 1560 lit and 1755 lit.

 

Biggest measure that can measure all these different quantities exactly can be given by

HCF of (1365, 1560, 1755) 

That can be found as 

 

HCF of 1365, 1755 = 195

Now, HCF of 195 and 1560 = 195

 

Hence, biggest measure that can measure all the given different quantities exactly is 195 lit.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: HCF and LCM
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

11 5921
Q:

The average of ages of threee persons is 60 years . Those ages are in the proportion of 1:2:3. what is the age of the youngest one among them?

Answer

Suppose the ages of three persons are x, 2x, 3x years respectively 





Hence, age of youngest person = x = 30 years.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Problems on Ages

3 5915
Q:

A boat can move 5 km/hr in still water. If the river is running at 1 km/hr, it takes it 75 min to move to a place and back. How far is the place?

A) 3 kms B) 5 kms
C) 6 kms D) 4 kms
 
Answer & Explanation Answer: A) 3 kms

Explanation:

Let the place be at a distance of 'd' kms

From the given data,

d5 - 1 + d5 + 1 = 7560 kmsd4 + d6 = 54

5d/12 = 5/4 => d = 3 kms.

 

Hence, the place is 3 kms far.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Boats and Streams
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

21 5914
Q:

The length, breadth and height of a room are in the ratio 7:3:1. If the breadth and height are doubled while the length is halved, then by what percent the total area of the 4 walls of the room will be increased  ?

A) 90% B) 88%
C) 85% D) 84%
 
Answer & Explanation Answer: A) 90%

Explanation:

Let length, breadth and height of the room be 7, 3, 1 unit respectively.

Area of walls = 2(l+b)xh = 2(7+3)x1 = 20 sq. unit.

Now, length, breadth and height of room will become 3.5, 6 and 2 respectively. 

Area of walls = 2(l+b)xh = 2(3.5+6)x2 = 38 sq. unit. 

% Increase in the area of walls = (38-20)x100/20 = 90%.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

15 5913
Q:

LCD of 12 and 18

A) 36 B) 42
C) 12 D) 6
 
Answer & Explanation Answer: A) 36

Explanation:

  LCD is nothing but Lowest or Least Common Denominator

 

Here LCD of 12 and 18 means LCD of two fractions with denominators 12 and 18 respectively.

 

Therefore, LCM of 12 & 18 = 6 x 3 x 2 = 36 

 

      •  How to calculate LCD ::


The lowest common denominator or least common denominator (LCD) is the least common multiple (LCM) of the denominators of a set of fractions.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: HCF and LCM
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: IT Trainer , Database Administration , Bank PO , Bank Clerk

27 5912
Q:

X and Y entered into partnership with Rs. 700 and Rs. 600 respectively. After another 3 months, X withdrew two- sevenths of his stock but after 3 months, he puts back three-fifths of what he had withdrawn. The total profit at the end of the year is Rs. 726. How much of this should X receive?

A) Rs. 336 B) Rs. 366
C) Rs. 633 D) Rs. 663
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 366

Explanation:

Profit ratio X & Y = (700 × 3) + (700 × 5/7× 3) + (700× 5/7 + 200 × 3/5 )× 6 : 600 ×12
X:Y= 7320 : 7200= 183:180
∴ X’s share from profit = 183 × 726/(183+180) = Rs. 366.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

1 5906
Q:

What is value of P+QP-Q  if PQ=7 ?

A) 1/3 B) 2/3
C) 4/3 D) 5/3
 
Answer & Explanation Answer: C) 4/3

Explanation:

hence P=7Q

P+QP-Q=7Q+Q7Q-Q=8Q6Q=43

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification

1 5898