Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A town having teenagers(boys & girls) of 5000 requires 150 litre of water per head. It has a tank measuring 20 m × 15 m × 5 m. The water of this tank will sufficient for ____ days.

A) 8 B) 6
C) 4 D) 2
 
Answer & Explanation Answer: D) 2

Explanation:

Total Water reqduired = 5000 × 150 lit = 750,000 litres = 750 cu.m.

 

Volume of tank = 20 × 15 × 5 = 1500 Cu.m.

 

Number of days required =1500/750 = 2 days.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

6 4180
Q:

A loan of $15 000 is taken out. If the interest rate on the loan is 7%, how much interest is due and what is the amount repaid if the loan is due in seven months

A) 15612.50 B) 14612.50
C) 13612.50 D) 17612.50
 
Answer & Explanation Answer: A) 15612.50

Explanation:

We have P = 15 000, r = 0.07 and since the actual date the loan was taken out
is not given, we use t =7/12

I = Prt=$15 000* 0.07* 7/12 = $612.50

Amount repaid = Future or accumulated value,

S = P + I = $15 000 + $612.50 = $15 612.50

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

2 4179
Q:

Mr. Gupta borrowed a sum of money on compound interest. What will be the amount to be repaid if he is repaying the entire amount at the end of 2 years?

I. The rate of interest is 5 p.c.p.a.

II. Simple interest fetched on the same amount in one year is Rs. 600.

III. The amount borrowed is 10 times the simple interest in 2 years.

A) I only B) III only
C) I or II only D) .II and Either I or III only
 
Answer & Explanation Answer: D) .II and Either I or III only

Explanation:

 

 

I. gives, Rate = 5% p.a.

 

II. gives, S.I. for 1 year = Rs. 600.

 

III. gives, sum = 10 x (S.I. for 2 years).

 

Now I, and II give the sum.

 

For this sum, C.I. and hence amount can be obtained.

 

Thus, III is redundant.

 

Again, II gives S.I. for 2 years = Rs. (600 x 2) = Rs. 1200.

 

Now, from III, Sum = Rs. (10 x 1200) = Rs . 12000.

 

Thus, Rate =

 

100 x 1200

 

= 5% p.a.

 

2 x 12000

 

Thus, C.I. for 2 years and therefore, amount can be obtained.

 

Thus, I is redundant.

 

Hence, I or III redundant.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

0 4175
Q:

A and B invest in a business in the ratio 4 : 5. After 10 months B leaves the business after withdrawing his investment. In the first year the business made a profit of Rs 49,000. What is B's share (in Rs) of this profit?

A) 25000 B) 20000
C) 18000 D) 22000
 
Answer & Explanation Answer: A) 25000

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: Bank Exams

3 4163
Q:

The market value of a 10.5% stock, in which an income of Rs. 756 is derived by investing Rs. 9000, brokerage being 1/4%, is:

A) 108.25 B) 112.20
C) 124.75 D) 125.25
 
Answer & Explanation Answer: C) 124.75

Explanation:

For an income of Rs. 756, investment = Rs. 9000. 

 

For an income of Rs.212,  investment =Rs.9000756×212 = Rs. 125.

 

For a Rs. 100 stock, investment = Rs. 125.

 

Market value of Rs. 100 stock = Rs.125-14= Rs. 124.75

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Stocks and Shares

3 4159
Q:

A woman suffered 20% loss on first investment and made 10% profit at second investment and 12 ½% profit on the third investment. If the invested amount be in the ratio of 4 : 5 : 3, find her profit percentage?

A) 0.625% B) 1.205%
C) 0.987% D) 0%
 
Answer & Explanation Answer: A) 0.625%

Explanation:

From the given data,

let the amounts invested be 4p, 5p and 3p

Net profit = Total profit - Total loss

= 10x5p/100 + 25x3p/200 - 20x4p/100

= 0.875p - 0.8p

= 0.075p

Therefore, profit% = (Net profit/Total investment) x 100

= 0.075 x 100/12 

= 0.0625%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

9 4157
Q:

4 years ago, the ratio of 1/2 of Anita's age at that time and four times of Bablu's age at that time was 5 : 12. Eight years hence,1/2 of Anita's age at that time will be less than Bablu's age at that time by 2 years. What is Bablu's present age?

A) 10 years B) 24 years
C) 9 years D) 15 years
 
Answer & Explanation Answer: A) 10 years

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages

14 4154
Q:

The length of a rectangular plot is 20 metres more than its breadth. If the cost of fencing the plot @ 26.50 per metre is Rs. 5300, what is the length of the plot in metres?

A) 40 B) 120
C) 50 D) None of these
 
Answer & Explanation Answer: D) None of these

Explanation:

Let breadth = x metres.

Then, length = (x + 20) metres.

Perimeter = 5300 m = 200 m. 26.50

2[(x + 20) + x] = 200

2x + 20 = 100

2x = 80

x = 40.

Hence, length = x + 20 = 60 m.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

1 4145