Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

If 5th January 2011 was a Thursday, then what day of the week was it on 1st January 2013 ?

A) Thursday B) Wednesday
C) Tuesday D) Monday
 
Answer & Explanation Answer: B) Wednesday

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar
Exam Prep: Bank Exams

25 3372
Q:

Two buses travel to a place at 45 km/hr and 60 km/hr respectively. If the second bus takes 51⁄2 hours less than the first for the journey, the length of the journey is:

A) 900 km B) 940 km
C) 990 km D) 1300 km
 
Answer & Explanation Answer: C) 990 km

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: Bank Exams

4 3368
Q:

A student's average marks in five subjects is 82. If the average marks of first two subject is 86.5 and the average marks of last two subjects is 84. Find the marks of third subject?

A) 69 B) 67
C) 71 D) 73
 
Answer & Explanation Answer: A) 69

Explanation:

The total marks of all 5 subjects = 82 x 5 = 410

Total marks of 1st two subjects = 86.5 x 2 = 173

Total marks of last two subjects = 84 x 2 = 168

Now, marks in 3rd subject = 410 - (173 + 168) = 410 - 341 = 69.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

24 3368
Q:

Find the finance charge for an average daily balance of $8431.10 with monthly interest rate of 1.4%

A) 98.04 B) 88.04
C) 68.04 D) 118.04
 
Answer & Explanation Answer: D) 118.04

Explanation:

0.014*8431.10

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

0 3361
Q:

A watch dealer sells watches at Rs 600 per watch. However,he is forced to give two successive discounts of 10% and 5% respectively. However, he recovers the sales tax on the net sale price from the customer at 5% of the net price. What price does a customer have to pay him to buy the watch?

A) Rs 539.75 B) Rs 539.65
C) Rs 538.75 D) Rs 538.65
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs 538.65

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

2 3359
Q:

Savita sold an item for 6,500 and incurred a loss of 20%. At what price should she have sold the item to have gained a profit of 20%?

A) 10,375 B) 9,750
C) 8,125 D) Cannot be determined
 
Answer & Explanation Answer: B) 9,750

Explanation:

C.P of article = 6500 * (100/80) = Rs. 8125 S.P for a gain of 20% = (8125*120)/100 = Rs. 9750

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss

3 3351
Q:

A and B started a partnership business investing in the ratio of 3 : 8. C joined them after 4 months with an amount equal to 3/4th of B. What was their profit (in Rs) at the end of the year if C got Rs 24,000 as his share?

A) 120000 B) 150000
C) 90000 D) 180000
 
Answer & Explanation Answer: C) 90000

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: Bank Exams

3 3351
Q:

How many digits will be there to the right of the decimal point in the product of 85.44 and .08455 ?

A) 7 B) 5
C) 4 D) 6
 
Answer & Explanation Answer: D) 6

Explanation:

Sum of decimal places = 7.

Since the last digit to the extreme right will be zero (since 4 x 5 = 20), so there will be 6 significant digits to the right of the decimal point.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams
Job Role: Bank Clerk

6 3349