GATE Questions

Q:

A mixture of 150 liters of wine and water contains 20% water. How much more water should be added so that water becomes 25% of the new mixture ?

A) 5 lit B) 10 lit
C) 15 lit D) 20 lit
 
Answer & Explanation Answer: B) 10 lit

Explanation:

Number of liters of water in 150 liters of the mixture = 20% of 150 = 20/100 x 150 = 30 liters.
P liters of water added to the mixture to make water 25% of the new mixture.
Total amount of water becomes (30 + P) and total volume of mixture is (150 + P).
(30 + P) = 25/100 x (150 + P)
120 + 4P = 150 + P => P = 10 liters.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Alligation or Mixture
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

9 18479
Q:

The purpose of choke in tube light is

A) Induce high voltage B) Induce low resistance
C) Induce high resistance D) Induce low voltage
 
Answer & Explanation Answer: A) Induce high voltage

Explanation:

When the switch is ON, in a tube light choke is nothing but the coil/ballast ( inductor) which is used to induce the high voltage across it. as we know that inductor has property to induce high voltage for the brief period of time, this high voltage is required to ionize the gases in the starter.

Then gas inside the starter gets ionized due to this full voltage and heats the bimetallic strip that is caused to be bent to connect to the fixed contact. Current starts flowing through the starter. Although the ionization potential of the neon is the little bit more than that of the argon but still due to small electrode gap high voltage gradient is appeared in the neon bulb and hence glow discharge is started first in a starter.

As voltage gets reduced due to the current causes a voltage drop across the inductor, the strip cools and breaks away from the fixed contact. At that moment a large L di/dt voltage surge comes across the inductor at the time of breaking.

This high valued surge comes across the tube light electrodes and strikes penning mixture (mixture argon gas and mercury vapor).

Gas discharge process continues and current gets the path to flow through the tube light gas only due to low resistance as compared to the resistance of starter.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Physics
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

31 18476
Q:

If x and y are the two digits of the number 653xy such that this number is divisible by 80, then x+y is equal to  ?

A) 5 B) 4
C) 3 D) 2
 
Answer & Explanation Answer: D) 2

Explanation:

Since 653xy is divisible by 5 as well as 2, so y = 0.
Now, 653x0 must be divisible by 8.
So, 3x0 must be divisible by 8. This happens when x = 2
x + y = (2 + 0) = 2.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

26 18464
Q:

The amount of water (in ml) that should be added to reduce 9 ml lotion, containing 50% alcohol, to a lotion containing 30% alcohol is ?

A) 6 ml B) 11 ml
C) 15 ml D) 9 ml
 
Answer & Explanation Answer: A) 6 ml

Explanation:

Let us assume that the lotion has 50% alcohol and 50% water.
ratio = 1:1
As the total solution is 9ml
alcohol = water = 4.5ml
Now if we want the quantity of alcohol = 30%
The quantity of water = 70%
The new ratio = 3:7
Let x ml of water be added
We get,
4.54.5+x = 37
=> x=6
Hence 6ml of water is added.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Alligation or Mixture
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

30 18449
Q:

Seven people A, B, C, D, E, F and G live on separate floors of a 7-floor building. Ground floor is numbered 1, first floor is numbered. 2 and so on until the topmost floor is numbered 7. Each one of these having a different cars-Cadillac, Ambassador, Fiat, Maruti, Mercedes, Bedford and Fargo but not necessarily in the same order. Only three people live above the floor on which A lives. Only one person lives between A and the one having a car Cadillac. F lives immediately below the one having a car Bedford. The one having a car Bedford lives on an even-numbered floor. Only three people live between the ones having a car Cadillac and Maruti. E lives immediately above C. E is not having a car Maruti. Only two people live between B and the one having a car Fargo. The one having a car Fargo lives below the floor on which B lives. The one having a car Fiat does not live immediately above D or immediately below B. D does not live immediately above or immediately below A. G does not have a car Ambassador.

Question :

 How many people live between the floors on which D and the one having a car Bedford ?

A) One B) Two
C) Three D) Four
 
Answer & Explanation Answer: B) Two

Explanation:

111-151497940723.png image

Above is the table obtained from the given information in the passage.

There are two people (B & G) live between the floors on which D and the one having a car Bedford.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

23 18434
Q:

Frugal : Parsimonious :: ?

A) joy : ecstasy B) rich : poor
C) love : hate D) poor : misery
 
Answer & Explanation Answer: A) joy : ecstasy

Explanation:

Frugal and parsimonious are synonyms of each other and bear the meaning 'being stingy' or 'sparing'. Similarly, joy and ecstasy are related to happiness.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Analogy
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , Network Engineer , Project Manager

9 18413
Q:

Rs.1500 is divided into two parts such that if one part is invested at 6% and the other at 5% the whole annual interest from both the sum is Rs.85. How much was lent at 5% ?

A) Rs. 500 B) Rs. 245
C) Rs. 1250 D) Rs. 635
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 500

Explanation:

(kx5x1)/100 + [(1500 - k)x6x1]/100 = 85

5k/100 + 90 – 6k/100 = 85

k/100 = 5

=> k = 500

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

12 18321
Q:

Fresh grapes contain 60% water, while dry grapes contain 40% water. How many kgs of dry grapes can be obtained by 60 kg of fresh grapes?

A) 25 kgs B) 30 kgs
C) 35 kgs D) 40 kgs
 
Answer & Explanation Answer: D) 40 kgs

Explanation:

The fruit content in both the fresh fruit and dry fruit is the same.

Let 'p' kgs of dry grapes are obtained from the 60 kgs of fresh grapes

 

=> 60 x 40100 = p x 60100=> p = 40 kgs.

 

Therefore, 40 kgs of Dry grapes are obtained from 60 kgs of Fresh grapes.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: IT Trainer , Database Administration , Bank PO , Bank Clerk , Analyst

21 18256