Aptitude and Reasoning Questions

Q:

At a certain rate of interest the compound interest of 3 years and simple interest of 5 years for certain sum of money is respectively Rs. 1513.2 and Rs. 2400. Find the common rate of interest per annum ?

A) 5% B) 6%
C) 4% D) 3%
 
Answer & Explanation Answer: A) 5%

Explanation:

Given compound interest for 3 years = Rs. 1513.2

 

and simple interest for 5 years = Rs. 2400

 

Now, we know that  C.I = P1+R100n - 1

 

=> 1513.2 = P1+R1003 - 1 ...........(A)

 

And S.I = PTR/100

 

=> 2400 = P5R/100 ..................(B)

 

By solving (A) & (B), we get

 

R = 5%.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

18 11519
Q:

If p:q are the odds in favour of an event,then the probability of that event is:

A) p/q B) p/(p+q)
C) q/(p+q) D) none
 
Answer & Explanation Answer: B) p/(p+q)

Explanation:

Total number of cases=p+q

Favourable cases=p

Probability of that event is=p/(p+q)

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

7 11517
Q:

A shopkeeper who deals in books sold a book at 16% loss. Had she charged an additional Rs.60 while selling it , her profit would have been 14%. Find the cost price, in rupees, of the book ?

A) Rs. 185 B) Rs. 154
C) Rs. 200 D) Rs. 177
 
Answer & Explanation Answer: C) Rs. 200

Explanation:

Let the C.P be 'x'
Then, the selling price S.P = x - 16x/100
= 84x/100 = 21x/25
Now, if the S.P is 60 more, then the profit is 14%
=> 21x/25 + 60 = x + 14x/100
=> 114x/100 - 21x/25 = 60
=> (57 - 42)x/50 = 60
=> 15x/50 = 60
x = 3000/15 = 200

Therefore, the Cost price C.P = x = Rs. 200

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

9 11508
Q:

Folder is to document as envelope is to

A) Money B) Articles
C) Letters D) Wires
 
Answer & Explanation Answer: C) Letters

Explanation:

We know that, a folder holds documents in the same way an envelope holds letters.

 

Hence, Folder : Document :: Envelope : Letter.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Analogy
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , Database Administration , IT Trainer

3 11500
Q:

The average monthly salary of the employees of a firm is Rs.60 out of the employees 12 officers get an average of Rs.400 per month and the rest an average of Rs. 56 per month , Find the number of emp

Answer

Actual average salary of 12 officers = 400


\inline \fn_jvn \therefore Total salary of 12 officers = 400 x 12 = 4800


Average of these 12  officers as a whole =60


Total salary of 12 officers as a whole = 60 x 12 = 720


The total salary of rest  = 4800 - 720 = 4080


Difference in average of the rest of officers  = 60 - 56 = 4


Rest of the officers = \inline \fn_jvn \frac{4080}{4}=1020


Total number of employees = 1020 + 12 = 1032

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Average

51 11497
Q:

The given graph shows the distribution of minerals in the human body.

 

Which two minerals are required almost in the same percentage for the human body?

 

A) Sodium Potassium B) Calcium and sodium
C) Calcium and magnesium D) Magnesium and potassium
 
Answer & Explanation Answer: A) Sodium Potassium

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Pie Charts
Exam Prep: Bank Exams

0 11496
Q:

Laxmi goes 6 km towards South-East from her office.Then she goes 15 km turning to West. After this she goes 6 km towards North-West and in the end she goes 11 km towards East. How far is she from her office ?

A) 10 km B) 11 km
C) 4 km D) 6 km
 
Answer & Explanation Answer: C) 4 km

Explanation:

                                 saw11482832881.jpg image

From the above fig we can observe that distance between Laxmi and her office is 15-11 = 4 kms.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Direction Sense Test

51 11495
Q:

A coin is tossed twice if the coin shows head it is tossed again but if it shows a tail then a die is tossed. If 8 possible outcomes are equally likely. Find the probability that the die shows a number greater than 4, if it is known that the first throw of the coin results in a tail

A) 1/3 B) 2/3
C) 2/5 D) 4/15
 
Answer & Explanation Answer: A) 1/3

Explanation:

Here Sample space S = { HH, HT, T1, T2, T3, T4, T5, T6 }

 

Let A be the event that the die shows a number greater than 4 and B be the event that the first throw of the coin results in a tail then,

 

 A = { T5, T6 }

 

 B = { T1, T2, T3, T4, T5, T6 }

 

Therefore, Required probability = PAB=PABPB=2868=13

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

15 11482