Aptitude and Reasoning Questions

Q:

A earns 50% of B's salary, B earns 80% of C's salary. If the total earnings for a month is Rs. 22000, then what is the earning for A ?

A) Rs. 4000 B) Rs. 4200
C) Rs. 4400 D) Rs. 4600
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 4000

Explanation:

Let C's salary be Rs. x

Then B's salary = 80x/100

=> A's salary = (50/100) * (80x/100) = 40x/100

But given total earnings in a month = 22000

=> x + 80x/100 + 40x/100 = 22000

=> x + 120x/100 = 22000

=> x = 10000

=> A's salary = 40 x 10000/100 = Rs. 4000 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

11 9133
Q:

Sripad has scored average of 65 marks in three objects. In no subjects has he secured less than 58 marks. He has secured more marks in Maths than other two subjects. What could be his maximum score in Maths ?

A) 79 B) 77
C) 76 D) 73
 
Answer & Explanation Answer: A) 79

Explanation:

Assuming Sripad has scored the least marks in subject other than science,
Then the marks he could secure in other two are 58 each.
Since the average mark of all the 3 subject is 65.
i.e (58+58+x)/3 = 65
116 + x = 195
x = 79 marks.

Therefore, the maximum marks he can score in maths is 79.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

5 9133
Q:

One-third of the boys and one-half of the girls of a college participated in a sport. If the number of participating students is 300, out of which 100 are boys. What is the total number of students in the college?

A) 500 B) 300
C) 600 D) 700
 
Answer & Explanation Answer: D) 700

Explanation:

Let number of boys in the school = x

Let number of girls in the school = y

Number of students participated in the sports = 300

Out of which boys = 100

but given number of boys participated in sports = x/3

=> x/3 = 100

=> x = 300

Remaining girls = 300 - 100 = 200

=> y/2 = 200

=> y = 400

Therefore, total number of students in the school = x + y = 300 + 400 = 700

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

15 9129
Q:

Ten women can do a work in six days. Six men can complete the same work in five days. What is the ratio between the capacity of a man and a woman?

A) 1:2 B) 2:1
C) 2:3 D) 3:2
 
Answer & Explanation Answer: B) 2:1

Explanation:

(10 * 6) women can complete the work in 1 day.

 Therefore, 1 woman's  1 day's work = 1/60

 

(6 * 5) men can complete the work in 1 day.

 Therefore, 1 man's  1 day's work = 1/30

 

so, required ratio =1/30 : 1/60 = 2:1

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work

4 9123
Q:

A bus covers its journey at the speed of 80km/hr in 10hours. If the same distance is to be covered in 4 hours, by how much the speed of bus will have to increase ?

A) 85 km/hr B) 95 km/hr
C) 105 km/hr D) 120 km/hr
 
Answer & Explanation Answer: D) 120 km/hr

Explanation:

Initial speed = 80km/hr
Total distance = 80 x 10 = 800km
New speed = 800/4 =200km/hr
Increase in speed = 200 - 80 = 120km/hr

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

12 9121
Q:

The diagonal of the floor of a rectangular closet is 712 feet. The shorter side of the closet is 412 feet. What is the area of the closet in square feet?

A) 5 .5 B) 13.5
C) 27 D) 37
 
Answer & Explanation Answer: C) 27

Explanation:

Other side=1522-922ft  =2254-814ft  =1444= 6ft

 

Area of closet =(6 x 4.5)sq.ft = 27 sq.ft 

 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

5 9119
Q:

Sambhu buys rice at Rs. 10/kg and puts a price tag on it so as to earn a profit of 20%. However, his faulty balance shows 1000 gm when it is actually 800 gm. What is his actual gain percentage ?

A) 50% B) 25%
C) 75% D) 60%
 
Answer & Explanation Answer: A) 50%

Explanation:

CP of 1000gm = Rs. 10
SP of 800gm = Rs. 12
SP of 1000gm =12x1000/800 = Rs. 15

Now take 1000gm as reference to calculate profit.
Profit=SP-CP=15-10=Rs. 5
Profit % = 5x100/10 = 50%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

8 9118
Q:

Raghu can complete a work in 12days working 9 hours a day. Arun can complete the same work in 8 days working 11 hours a day. If both Raghu and Arun work together, working 12 hours a day, in how many days can they complete the work ?

A)3449 days   

B)12449 days 

C)4349 days    

D)41249 days

A) Option A B) Option B
C) Option C D) Option D
 
Answer & Explanation Answer: C) Option C

Explanation:

Raghu can complete the work in (12 x 9)hrs = 108 hrs.

 

 Arun can complete the work in (8 x 11)hrs = 88 hrs.

 

Raghu's 1 hrs work = 1/108 and Arun's 1 hrs work = 1/88

 

(Raghu + Arun)'s 1 hrs work = 1108+188=492376

 
So, both Raghu and Arun will finish the work in 237649 hrs

Number of days of 12 hours each=237649×112 = 19849=4349 days

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

6 9115