Aptitude and Reasoning Questions

Q:

The ratio of the speeds of a car, a jeeps and a tractor is 3 : 5 : 2. The speed of the jeep is 250 per cent of the speed of the tractor and tractor covers 360 km in 12 hours. What is the average speed of car and jeep together?

A) 50 kmph B) 60 kmph
C) 70 kmph D) 80 kmph
 
Answer & Explanation Answer: B) 60 kmph

Explanation:

Speed of tractor = 360/12 = 30 kmph

Speed of jeep = 250 x 30/100 = 75 kmph

But, given ratio of speed of car, jeep and tractor is 3 : 5 : 2

Speed of car = 3 x 75/5 = 45 kmph

 

Required, average speed of car and jeep = 75 + 45/2 = 60 kmph.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

15 6662
Q:

Sriram was conducting an experiment in which the average of 11 observations came to be 92, while the average of first five observations was 89, and that of the last five was 86. What was the measure of the 6th observation ? 

A) 134 B) 137
C) 139 D) 141
 
Answer & Explanation Answer: B) 137

Explanation:
This can be done as,
 
(11 × 92)  -  (5 × 89)  -  (5 × 86) 
 
= 1012- 445 - 430 = 137
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

11 6661
Q:

In how many different ways  can 3 students be associated with 4 chartered accountants,assuming that each chartered accountant can take at most one student?

A) 12 B) 36
C) 24 D) 16
 
Answer & Explanation Answer: C) 24

Explanation:

Number of permutations = 4P3 = 24

Report Error

View Answer Report Error Discuss

1 6657
Q:

If the boat goes 7 kms upstream in 42 min and speed of the stream is 3 kmph, then the speed of the boat in still water ?

A) 14 kmph B) 13 kmph
C) 12 kmph D) 11 kmph
 
Answer & Explanation Answer: B) 13 kmph

Explanation:

Given that, upstream distance = 7 kms

Upstream speed = 7/42 x 60 = 10 kms

Speed of the stream = 3 kmph

Let speed in still water = M kmph, then

Upstream speed = M - 3 = 10

=> M = 13 kmph.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Boats and Streams
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

10 6653
Q:

 On 8th Feb, 2005 it was Tuesday. What was the day of the week on 8th Feb, 2004?

A) Tuesday B) Monday
C) Sunday D) Wednesday
 
Answer & Explanation Answer: C) Sunday

Explanation:

ke

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar

6 6653
Q:

If a trader sold two cars each at Rs. 404415 and gains 15% on the first and loses 15% on the second, then his profit or loss percent on the whole is ?

A) 1.44 % B) 2.02 %
C) 1.04 % D) 2.25 %
 
Answer & Explanation Answer: D) 2.25 %

Explanation:

SP of each car is Rs. 404415, he gains 15% on first car and losses 15% on second car.

In this case, there will be loss and percentage of loss is given by = [(profit%)(loss%)]/100
= (15)(15)/100 % = 2.25%
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

4 6647
Q:

No national productivity measures are available for underground industries that may exist but remain unreported. On the other hand, at least some industries that are run entirely by self-employed industrialists are included in national productivity measures. 

 

From the information given above, it can be validly concluded that

A) there are at least some industries run entirely by self-employed industrialists that are underground industries B) no industries that are run entirely by self-employed industrialists operate underground
C) there are at least some industries other than those run entirely by self-employed industrialists that are underground industries D) there are at least some industries run entirely by self-employed industrialists that are not underground industries
 
Answer & Explanation Answer: D) there are at least some industries run entirely by self-employed industrialists that are not underground industries

Explanation:

D is the only argument that will be apt for the passage

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Deriving Conclusions From Passages
Exam Prep: GRE

4 6647
Q:

K and L start a business jointly. K invests Rs.16000 for 8 months and L remains in the business for 4 months. Out of the total profit L claims 2/7th share. How much money is contributed by L?

A) Rs. 13,204 B) Rs. 14,521
C) Rs. 12,800 D) Rs. 15,000
 
Answer & Explanation Answer: C) Rs. 12,800

Explanation:

Given share of L is 2/7 th of profit. Then, their profits are divided in to 5:2 ratio.

Ratio of K and L is


16000×8x×4=52


x = Rs. 12,800.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

8 6642