Aptitude and Reasoning Questions

Q:

Watson bought a book for Rs. 240 and sold to Johny at a profit  of 50%. Johny wants to sell this book to Shekar so that he earns a profit of 25%. But Shekar is adamant at buying this book at a discount of 10%. What marked price should Johny quote to Shekar so as to achieve desired profit ?

A) Rs. 450 B) Rs. 360
C) Rs. 415 D) Rs. 500
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs. 500

Explanation:

Watson bought the book for Rs. 240 and sold to Johny at a profit of 50%.

S.P = C.P(1 + P%/100)

=> S.P for Watson = C.P for Johny = 240(1 + 50/100) = 240 x 1.5 = Rs. 360

Let Johny quoted the marked price of the book as Rs. M

We know, SP = M.P(1 - Discount(%)/100)

Here discount = 10% to Shekar,

S.P for Johny = M(1 - 10/100) = 0.9M

But Johny want to earn 25% profit,

=> S.P = C.P(1 + P%/100)

=> 0.9M = 360(1 + 25/100)

=> M = (360x1.25)/0.9

=> M = Rs. 500

Therefore, Johny should quote Rs. 500 as the marked price of the book to get 25% profit and allowing 10% discount to Shekar.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

7 5584
Q:

Two persons K and L enter into a business by investing their sum in the ratio of 7 : 9. After 7 months, L leaves the business. After eleven month, if total profit is Rs. 2460, what is the profit share of L (in Rs)?

A) Rs, 1109 B) Rs. 1107
C) Rs. 1111 D) Rs. 1113
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 1107

Explanation:

From the given data,

K's profit : L's profit = 7x x 11 : 9x x 7

= 11:9

Therefore, L's profit = 9 x 2460/20 =  Rs. 1107

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

8 5573
Q:

A standard deck of playing cards has 13 spades. How many ways can these 13 spades be arranged?

A) 13! B) 13^2
C) 13^13 D) 2!
 
Answer & Explanation Answer: A) 13!

Explanation:

The solution to this problem involves calculating a factorial. Since we want to know how 13 cards can be arranged, we need to compute the value for 13 factorial.

 

13! = (1)(2)(3)(4)(5)(6)(7)(8)(9)(10)(11)(12)(13) = 6,227,020,800

Report Error

View Answer Report Error Discuss

2 5571
Q:

Virus doubles every 3 mins. It is 'K' in 1 hour, when was it K/4 ?

A) 29 min B) 25 min
C) 54 min D) 57 min
 
Answer & Explanation Answer: C) 54 min

Explanation:

If virus is K in 1hr i.e 60 min
then in 57 min it was K/2 as it doubles every 3 minutes
=> In 54 min it was K/4.
At 54 minutes it was K/4.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Arithmetical Reasoning
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

6 5567
Q:

AF : CH :: KT : ?

A) MU B) LU
C) LV D) MV
 
Answer & Explanation Answer: D) MV

Explanation:

As,

 A+2C

 F+2H

 

Similarly,

 

 K+2MT+2V

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Analogy
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

7 5565
Q:

What is the present worth of a bill of Rs.1764 due 2 years hence at 5% compound interest is

A) Rs. 1600 B) Rs. 1200
C) Rs. 1800 D) Rs. 1400
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 1600

Explanation:

Since the compound interest is taken here,

 

 PW1+51002=1764

 

=> PW = 1600

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Banker's Discount

1 5562
Q:

A flagstaff 17.5 m high casts a shadow of length 40.25 m. What will be the height of a building, which casts a shadow of length 28.75 m under similar conditions ?  

A) 14 cm B) 13.5 cm
C) 12.5 cm D) 11.4 cm
 
Answer & Explanation Answer: C) 12.5 cm

Explanation:

Let the required height of the building be x meter

More shadow length, More height(direct proportion)

Hence we can write as

(shadow length) 40.25 : 28.75 :: 17.5 : x
⇒ 40.25 × x = 28.75 × 17.5
⇒ x = 28.75 × 17.5/40.25
= 2875 × 175/40250
= 2875 × 7/1610
= 2875/230
= 575/46
= 12.5 cm

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Height and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

17 5561
Q:

The price of pulses has increased by 25%. The percentage of reduction that a family should effect in the use of pulses so as not to increase the expenditure on this account is ?

A) 16% B) 20%
C) 84% D) 72%
 
Answer & Explanation Answer: B) 20%

Explanation:

Reduction in consumption
= P100+P X 100%
= 25100+25 X 100%
= 20%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

4 5559