Aptitude and Reasoning Questions

Q:

Tanks A and B are each in the shape of a right circular cylinder. The interior of tank A has a height of 10 meters and a circumference of 8 meters, and the interior of tank B has a height of 8 meters and a circumference of 10 meters. The capacity of tank A is what percent of the capacity of tank B ?

A) 76% B) 72%
C) 80% D) 82%
 
Answer & Explanation Answer: C) 80%

Explanation:

circumference of A = 2πr = 8 => so r = 4π
volume = π×4π2×10 = 160π
circumference of B = 2πr   = 10 => so r = 5π
volume = π×5π2×8 =  200π
so ratio of capacities = 160/200 = 0.8
so capacity of A will be 80% of the capacity of B.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

3 5162
Q:

Count the number of cubes in the given figure.

A) 8 B) 9
C) 12 D) 15
 
Answer & Explanation Answer: D) 15

Explanation:

Clearly, there are 4 columns containing 1 cube each, 4 columns containing 2 cubs each and 1 column containing 3 cubes.

Hence, there are (4 x 1) + (4 x 2) + (1 x 3) = 4 + 8 + 3 = 15 cubes in the given figure.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Cubes and Dice

26 5162
Q:

Sharan and Mayukh, working together, can complete a task in 18 days. However, Mayukh works alone and leaves after completing 1/3 of the task. Then, Sharan takes over and completees the remaining work by himself. As a result, the duo could complete the task in 40 days. How many days would Sharan alone have taken to do the job if Mayuk' had worked faster than Sharan ?

A) 24 B) 45
C) 72 D) 30
 
Answer & Explanation Answer: B) 45

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: Bank Exams

16 5161
Q:

Lycopene, glutathione, and glutamine are powerful antioxidants that neutralize the free radicals that are produced in the body as a result of routine bodily processes. An excess of these free radicals in your system causes rapid aging because they accelerate the rate of cellular damage. Aging is simply the result of this damage. Thus, to slow down aging it is necessary to supplement your diet with these antioxidants on a daily basis. 

 

Which of the following, if true, most seriously undermines the author's contention?

A) Most persons aren't concerned with the effects of aging ...........until it is too late to do anything B) Exercise associated with normal daily activities effectively ...........neutralizes and dissipates the free radicals that are ...........produced as a result of routine bodily processes.
C) Both A and B D) None
 
Answer & Explanation Answer: B) Exercise associated with normal daily activities effectively ...........neutralizes and dissipates the free radicals that are ...........produced as a result of routine bodily processes.

Explanation:

Exercise associated with normal daily activities effectively ...........neutralizes and dissipates the free radicals that are ...........produced as a result of routine bodily processes is true for the above stated arguments

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Deriving Conclusions From Passages
Exam Prep: GRE

2 5158
Q:

Total 100 members are writing exam. In that 48 members are writing first exam, 45 members are writing second exam and 38 members are writing third exam. 5 members are writing all the three exams. How many members are writing 2 exams ?

A) 26 B) 23
C) 27 D) 21
 
Answer & Explanation Answer: D) 21

Explanation:

Total number of exams written by 100 students = 48 + 45 + 38 = 131
Now let us say x members are writing only 1 exam, y members are writing only 2 exams, z members are writing only 3 exams.
Therefore, x + 2y + 3z = 131 also x + y + z = 100.
Given that z = 5. So x + 2y = 116 and x + y = 95.
Solving we get y = 21.
So 21 members are writing exactly 2 exams.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Numbers
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

6 5153
Q:

Mr. Rajan invested Rs 1,00,000 in US Stock Markets when the GBPINR rate was 75. After one year his investment appreciated by 20% in GBP terms. He sold of his investments and repatriated the money to India at the then existing rate of 80. what was real returns in INR?

A) loss of 24% B) gain of 28%
C) loss of 28% D) gain of 20%
 
Answer & Explanation Answer: B) gain of 28%

Explanation:

Money invested by Rajan before 1 year was = Rs. 100000

Money in UK pounds @ 75 is = 100000/75 = 1333.33 Pounds

 

Now, after 1 year invested amount was appreciated by 20%

=> 20% of 1333.33 = 266.66

 

Total investment becomes = 1333.33 + 266.66 = 1600 Pounds

This 1600 Pounds @ Indian currency at 80 = 1600 x 80 = Rs. 1,28,000

 

Hence, Rajan's investment of Rs. 1,00,000 becomes Rs. 1,28,000 in 1 year

 

Therefore, his profit % = [(128000 - 100000)/100000] x 100 = 28%.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

9 5152
Q:

How many times in a day, are the hands of a clock in straight line but opposite in direction?

A) 11 B) 22
C) 33 D) 44
 
Answer & Explanation Answer: B) 22

Explanation:

The hands of a clock point in opposite directions (in the same straight line) 11 times in every
12 hours. (Because between 5 and 7 they point in opposite directions at 6 o'clcok only).
So, in a day, the hands point in the opposite directions 22 times

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Clocks
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

8 5147
Q:

When two dice are thrown simultaneously, what is the probability that the sum of the two numbers that turn up is less than 12?

A) 35/36 B) 17/36
C) 15/36 D) 1/36
 
Answer & Explanation Answer: A) 35/36

Explanation:

When two dice are thrown simultaneously, the probability is n(S) = 6x6 = 36

dice_thrown_simulataneously1532668754.png image

Required, the sum of the two numbers that turn up is less than 12

That can be done as n(E)

= { (1,1), (1,2), (1,3), (1,4), (1,5), (1,6)
(2,1), (2,2), (2,3), (2,4), (2,5), (2,6)
(3,1), (3,2), (3,3), (3,4), (3,5), (3,6)
(4,1), (4,2), (4,3), (4,4), (4,5), (4,6)
(5,1), (5,2), (5,3), (5,4), (5,5), (5,6)
(6,1), (6,2), (6,3), (6,4), (6,5) }

= 35

Hence, required probability = n(E)/n(S) = 35/36.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

20 5146