Aptitude and Reasoning Questions

Q:

Mr. Shankar spends 25% of his monthly salary on household expenditure, 20% of the remaining on children’s education, and the remaining is equally invested in three different schemes. If the amount invested in each scheme is Rs.5600, what is the monthly salary of Shankar ?

A) Rs. 34000 B) Rs. 31245
C) Rs. 24315 D) Rs. 28000
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs. 28000

Explanation:

Let the monthly salary of Shankar be = Rs.x
Amount invested on expenditure = 25% = x/4;
Remaning amount = 3x/4;
Amount invested on children education = 20% i.e = 3x/20;
Remaining amount = 3x/4 - 3x/20 = 3x/5;
Remaining amount invested in three different schemes i.e is 1/3(3x/5)
=> x/5 = 5600
Therefore x = 28000
Hence, Monthly salary of Shankar is Rs. 28,000.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Stocks and Shares
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

6 4844
Q:

Jan invested $210 with a building society in a fixed deposit account that paid 8% p.a. simple interest for 18 months. How much did she receive after the 18 months?

A) 434 B) 345
C) 235.20 D) 233.20
 
Answer & Explanation Answer: C) 235.20

Explanation:

I = (p x r x t)/100

I = $25.20

A = P+I

A = 235.20

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

2 4843
Q:

Among the following which is a rational number?

 

A) 323 B) 325
C) 324 D) 326
 
Answer & Explanation Answer: B) 325

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Square Roots and Cube Roots
Exam Prep: Bank Exams

2 4842
Q:

There are two shopkeepers, first shopkeeper calculates his profit percent on the selling price whereas the second shopkeeper calculates his profit percent on the cost price. If the selling price for both the shopkeeper is same and the difference between their profits is Rs.175. Then, calculate the sum of the cost price for both the shopkeeper if the profit percent for the both shopkeeper is 25%?

A) Rs 5425  B) Rs 4875 
C)  Rs 4675  D)  Rs 5275 
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs 5425 

Explanation:

Let the selling price for each of the shopkeeper be Rs 100x

For 1st shopkeeper

SP= Rs 100x

CP=100

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT

13 4841
Q:

Which of the Phrases (1), (2), (3) and (4) given below should replace the phrases printed in bold in the sentence to make it grammatically correct. 

 

They claim that their employees are highly committing and disciplined.

A) Have been highly committed B) Have high commitments
C) Are highly committed D) No correction required
 
Answer & Explanation Answer: C) Are highly committed

Explanation:

As per the rule of adverb, the adverb is followed by the third form of verb.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Alphabet Test
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

11 4841
Q:

How many more words can be formed by using the letters of the given word 'CREATIVITY'?

A) 851250 B) 751210
C) 362880 D) 907200
 
Answer & Explanation Answer: D) 907200

Explanation:

The number of letters in the given word CREATIVITY = 10

 

Here T & I letters are repeated

 

=> Number of Words that can be formed from CREATIVITY = 10!/2!x2! = 3628800/4 = 907200

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Permutations and Combinations
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

8 4837
Q:

Identify the diagram that best represents the relationship among the given classes.
Bull, Animal, Carnivorous

A) 1 B) 2
C) 3 D) 4
 
Answer & Explanation Answer: D) 4

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Logical Venn Diagram
Exam Prep: Bank Exams

7 4836
Q:

A man purchased a bullock and a cart for Rs 1800. He sold the bullock at a profit of 20% and the cart at a profit of 30%.His total profit was 155/6 %. Find the cost price of bullock.

A) Rs 650 B) Rs 750
C) Rs 900 D) Rs 800
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs 750

Explanation:

CP of bullock and cart = 1800

Let price of bullock be x and cart be (1800 –x)

SP of bullock and cart = 1800 + 155/6 X 1800 = 2265

Also, 1.2x + 1.3 (1800 –x) = 2265

⇒1.2x –1.3x = -75

⇒x = 750

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: Bank Exams

2 4831